Boci boci tarka
2004.01.31. 20:51
Boci boci tarka, Se fle se farka, Oda megynk lakni, Ahol tejet kapni.
A vers szerkezetileg egyrtelmuen kt rszre tagolhat. Az elso egysget az elso s a msodik sor alkotja, a msodikat a harmadik s a negyedik sor. Ez mr a rmkpletbol is vilgosan kiderl: A A B B.
A verset az teszi igazn nagy muv, hogy egyszerre tartalmaz szemlyes s ltalnos igazsgokat. Ezt mr a feltsnl rzkelhetjk, a klto ktszer szltja meg a bocit, s ezzel tudatja vlnk, hogy valjban nem egy, hanem kt bocirl van sz. Az egyik boci termszetesen a klto, akinek szerelmi bnata van.
Feltuno, hogy az elso szerkezeti egysgben egyltaln nem tallhatk meg az igk, mr ez is a lelepedettsg, elhagyatottsg rzett kelti bennnk. De ezt csak fokozzk a kt sorban halmozottan elofordul oppozcik.
A kt sor mr nmagban is oppozcit alkot (van egy boci, aki tarka, de nincsen se fle se farka, a 'fle' sz magashangrendusge is les ellenttben ll a 'farka' sz mely hangrendusgvel, a 'tarka' sz pedig nmagban alkotja a legerosebb oppozcit, hiszen egyszerre fehr s fekete.
Ennyi ellentt nem lehet vletlen, s nem is utalhat msra, mint a szerelem termszetnek kettossgre, ami Catullus ta minden jelentos szerelmes vers sajtja. Egy embert ltunk magunk elott, aki br 'tarka', vagyis a kltoisg minden szpsgvel, rtsgval, rmvel, bnatval fel van ruhzva, mgis hinyrzete van. Ez a hinyrzet minden beteljesletlen szerelem sajtja, a kedvese nlkl a klto sem rzi teljes embernek magt, s ezt vetti elnk nagyon tallan egy fletlen s farkatlan boci kpben.
A msodik szerkezeti egysgben csak fokozdik a magnyossg s az ressg rzete. Itt jelenik meg a versben szereplo egyetlen ige, ez viszont annl krlelhetetlenebbl, visszavonhatatlanabbul: 'megynk'. Az egsz verset tszvo kettossg itt is megtallhat, hiszen sz van egyszer a klto rzseirol, amik egytol egyig elhagyjk a kltot, aki mr kptelen arra, hogy eltartsa oket, s elkltznek valaki msba, aki mg kpes tpllni oket, vagy 'ahol tejet kapni', s sz van az egsz trsadalomrl, akiket eddig verseinek tejvel itatott a klto, s akik szintn mind elprtoltak tole, mivel szerelmi bnatban kptelen kltemnyeivel etetni oket.
A msik, az ltalnos rvnyu boci maga az tet. Itt az elso szerkezeti egysg (Boci boci tarka / Se fle se farka) azt jelenti: az let soksznu,de nincs semmi rtelme. Felmerlhet a krds, vajon mirt maradt el a 'de' ktosz. Persze tisztban vagyunk azzal, hogy a kltoi nyelv llandan tmrsgre trekszik, de ebben az esetben msrl is sz van. Nem teljesen egyrtelmu ugyanis a 'de' sz hasznlata. Felfoghatjuk gy is, hogy itt ppen arrl van sz: az let soksznu MERT nincsen semmi rtelme. Hiszen ahogy valami rtelmet, clt kapna, mris sokkal egyskbb lenne, sok mindennek lecskkenne a szerepe, esetleg teljesen rtelmt veszten, megsemmislne. Ez egy jabb kettossg, amit a klto nem old fel, mindenki kedve szerint rtelmezheti, de mindenesetre feltr egy olyan lehetosget, hogy az let rtelme esetleg ppen az let rtelmetlensgben rejlik.
A msodik szerkezeti egysg egyrtelmuen a fentiekben mr emltett 'megynk' ige kr csoportosul. Ez a rsz (Oda megynk lakni / ahol tejet kapni) termszetesen a hallra vonatkozik. Rendkvli jelentosege van itt a tbbes szm elso szemlynek, vagyis mi mindannyian 'megynk', mi mindannyian meghalunk. Pontosan ez az, ami rkrvnyuv teszi a verset, hiszen a hall krdse mindig foglalkoztatta az embereket, s ameddig lesznek emberek, mindig is foglalkoztatni fogja oket. A vers teht rk problmt feszeget, s vgl is arra jut, a hall az letnl egy nyugodtabb vilgot biztost majd, 'ahol tejet kapni', teht ahol nem kell megfejni az let tehent ahhoz, hogy boldogok lehessnk.
Itt teht kzvetve mgiscsak kiderl, mit tart a klto az let igazi cljnak: hogy fradozva, olykor ldozatokat hozva vgl is boldogok legynk. Ez a vers mondanivalja, rk tanulsga, ami ebbe a jtkos formba ntve olyan meggyozoen szakad ki a versbol, hogy mltn sorolhatnnk ezt a kltemnyt a legmaradandbb muvszi alkotsok kz.
Olvassuk el a verset mg egyszer:
Boci boci tarka, Se fle se farka, Oda megynk lakni, Ahol tejet kapni.
Ugye milyen mskent szl most a vers, hogy a mlyre hatoltunk?
|